Na wystawie pokazano okres życia Słowian przed utworzeniem przez nich państwowych organizacji wczesnofeudalnych - a więc okres w którym żyli oni w strukturach plemiennych, z postępującą stabilizacją osadniczą a co za tym idzie - z różnicowaniem kulturowym.
Wystawa nie obejmuje wielu zagadnień związanych z początkami Słowian, a szczególnie ich etnogenezy. Te problemy uzupełnia towarzyszący ekspozycji katalog naukowy, z artrykułami wybitnych sppecjalistów, reprezentujących różne dyscypliny historyczne.
Twórcom wystawy o Słowianach przyświecał cel ukazania kultury ludu, którego spadkobiercami jesteśmy w prostej linii, pokazania początków ich rozwoju oraz wpływu na inne ludy. Od ponad tysiąca lat Słowianie zasiedlali przecież znaczne połacie Europy, a utworzone przez nich państwa, w zmienionej formule, przetrwały do współczesności. Zwiedzający mogą sobie wyrobić własne zdanie na temat wspólnych korzeni, a przede wszystkim pogłębić ogólną wiedzę historyczną o Słowianach - ludzie, który stanowił jeden z głównych komponentów współczesnej Europy.