Dział Konserwacji Muzealiów
PMA
Tel. kontaktowy: (22) 50 44 800 (centrala), (22) 50 44 856
Pracami Działu Konserwacji Muzealiów kieruje Główny Konserwator PMA mgr inż. Władysław Weker. Konserwacją obiektów zabytkowych w PMA zajmuje się 11 osób.
Dział konserwacji Muzealiów Państwowego Muzeum Archeologicznego swoją działalność w formie zbliżonej do obecnej kontynuuje od 1958 roku tj. od momentu, gdy siedzibą PMA stał się budynek Arsenału przy ul. Długiej w Warszawie. W ciągu minionych 40 lat zmieniała się nazwa i struktura organizacyjna (Pracownia Konserwatorska, Pracownia Konserwatorsko-Badawcza, Zespół Pracowni Konserwatorskich, a od 1993r. Dział Konserwacji Muzealiów PMA).
Celem wszystkich zabiegów konserwatorskich prowadzonych w dziale jest wydobycie z dostarczonego starożytnego przedmiotu jak największej ilości informacji mogących dokumentować poziom cywilizacji z której pochodzi oraz zabezpieczyć go przed dalszym niszczeniem.
W chwili obecnej w skład DKM wchodzą następujące pracownie:
Pracownia Badań i Dokumentacji zajmuje się dokumentowaniem prac konserwatorskich prowadzonych w DKM oraz badaniami fizycznymi ( mikroskopia, zdjęcia rentgenowskie) i chemicznymi obiektów zabytkowych (analiza jakościowa i ilościowa). Pracownia ta konserwuje również obiekty wykonane z innego tworzywa niż metal np. szkło, kość, tkaniny, itp.)
Pracownia Konserwacji Ceramiki. Jej celem jest konserwacja ceramiki archeologicznej (głównie są to naczynia gliniane, formy odlewnicze, gliniane paciorki itd.) W przypadku naczyń praca polega na dobieraniu pasujących do siebie fragmentów ceramiki, sklejeniu ich ze sobą i rekonstruowaniu całego naczynia lub jego dużych fragmentów.
Pracownia Konserwacji Metali prowadzi konserwację archeologicznych zabytków metalowych wykonanych zarówno z żelaza jak i innych metali (stopy miedzi srebro, cyna, ołów). Obiekty te poddaje się skomplikowanym zabiegom technologicznym (chemicznym i fizycznym) których celem jest stabilizacja skorodowanych warstw, odsłonięcie powierzchni oryginalnej i zabezpieczenie ich przed dalszym niszczeniem i ponowną korozją.
Pracownia Kopii wykonuje dokładne kopie przedmiotów zabytkowych. Są one przeznaczone do celów naukowych, ekspozycyjnych oraz dydaktycznych. Kopie wykonywane są głównie z żywic epoksydowych na które nanosi się warstwę malarską tak, aby ich cechy wizualne były identyczne z kopiowanym obiektem.
W razie potrzeby Dział konserwacji Muzealiów udziela fachowej pomocy innym instytucjom (szkolenia, porady, konsultacje i opinie). Istnieje możliwość przyjmowania zleceń na wykonywanie konserwacji oraz kopii zabytków nie będących własnością PMA.