Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
zaprasza na wystawę

Między Mykenami a Bałtykiem
kultura Otomani-Füzesabony

Wystawa otwarta będzie od 28 kwietnia 2003 r. do 30 czerwca 2003 r.

Wystawa prezentuje ponad tysiąc przedmiotów. Jej trzon stanowią niepowtarzalne, w większości nieznane szerszej społeczności i niepublikowane zbiory pochodzące z badań Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach i Instytutu Archeologii Słowackiej Akademii Nauk w Nitrze. Cenne uzupełnienie stanowią zabytki z Polski, ze stanowisk w Trzcinicy, Jaśle, Trepczy, Łajscach. Na wystawie prezentowane są także rekonstrukcje grobów szkieletowych i ciałopalnych, strojów z epoki, fragmentu wału obronnego naturalnej wielkości oraz makieta domostwa i grodu.
Towarzyszą im liczne zdjęcia terenowe i plany osad. Do wyjątkowych eksponatów należą kolekcje biżuterii ze złota i brązu, modele wozów glinianych, figurki z gliny, znaleziska z bursztynu, fragmenty naczyń z kory brzozowej, naczynie do destylacji alkoholu, rytualny chleb i najstarszy przedmiot żelazny w Europie Środkowej - rękojeść sztyletu z Ganoviec pochodzącego z Anatolii.
Zabytki kultury Otomani-Füzesabony po raz pierwszy tak wszechstronnie i w tak szerokim wyborze zaprezentowane zostaną polskiej publiczności.

 

 

Wystawa została przygotowana przez:
Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach, Instytut Archeologii Słowackiej Akademii Nauk w Koszycach
Muzeum Podkarpackie w Krośnie
we współpracy z
Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Zabytki pochodzą z muzeów słowackich, Słowackiej Akademii Nauk, Muzeum Podkarpackiego, Muzeum Regionalnego w Jaśle, Muzeum Historycznego w Sanoku oraz Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Krakowie.