Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

zaprasza na wystawę

"Prahistoryczne górnictwo krzemienia na ziemiach polskich."

Wystawa prezentowana jest od 30 września 2002 r.

 

  Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie od początku swego istnienia prowadzi badania nad prahistorycznym górnictwem. Koncentrowały się one głównie w rejonie wschodnioświętokrzyskiego okręgu eksploatacji krzemienia, a przede wszystkim na terenie neolitycznego kompleksu kopalń w Krzemionkach Opatowskich niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Od początku lat 90. XX w. ekspedycje wykopaliskowe PMA eksplorują także pola górnicze w północno-wschodniej Polsce w szczególności zlokalizowane w rezerwacie przyrody "Krzemianka" w okolicy Białegostoku.

Wystawa przedstawia wyniki wielu dziesięcioleci badań nad pradziejowym górnictwem od najstarszych - paleolitycznych odcinków chronologicznych po epokę żelaza. Główny nacisk położono na pozyskiwanie skał krzemionkowych w młodszej epoce kamienia - neolicie, z prezentacją wspaniałego zabytku "światowej klasy" - kopalń w Krzemionkach Opatowskich.
Większość prezentowanych działów tematycznych wzbogacono o modele, mapy plastyczne i zeskalowane przekroje jednostek wydobywczych. Dało to możliwość przystępnego zobrazowania trudnej dziedziny gospodarczej i rekonstrukcji wielu skomplikowanych procesów wydobywczych i przetwórczych. W celu stworzenia w miarę pełnego wyobrażenia prahistorycznych realiów nie zapomniano o przedstawieniu życia codziennego ówczesnych społeczności. W gablotach zaprezentowano wspaniałe narzędzia, elementy uzbrojenia (groty oszczepów, grociki strzał do łuku, sztylety) i naczynia. Odtworzono także cykle produkcji konkretnych przedmiotów od surowej bryły, poprzez kolejne fazy obróbki , na gotowych wyrobach kończąc.

Projekt plastyczny wystawy wykonali artyści Michał Adamczyk i Jan Żabko-Potopowicz. Wieloletnia współpraca z archeologami i duże doświadczenie ekspozycyjne sprawiły, że udało im się stworzyć specyficzny klimat oddający ducha podziemnego świata. Autorami scenariusza są pracownicy Działów Paleolitu i Mezolitu oraz Neolitu PMA: Wojciech Borkowski, Ewa Gieysztor-Szymczak, Witold Migal, Sławomir Sałaciński, Marek Zalewski. Kuratorem wystawy jest Sławomir Sałaciński. Z zespołem autorskim współpracowali Elżbieta Ciepielewska, Andrzej Jacek Tomaszewski i Barbara Matraszek.


powrót o górnictwie krzemienia >