ilustracja dekoracyjna
ilustracja dekoracyjna

ilustracja dekoracyjna

ilustracja dekoracyjna

ilustracja dekoracyjna

DAWNA I DZISIEJSZA GRECJA W MALARSTWIE BOENY OLAK
( od 27.10. 2016r. do 11.12.2016r. )

Boena Olak ponad 25 lat mieszka w Grecji. Od zawsze uwielbiaa malowa kwiaty i pejzae. Malujc kwiaty pokazuje przemijanie. Dla niej kwiaty s odbiciem ludzkich charakterw. Jedne s dominujce i silne, inne wtle i sabe. T tematyk kultywuje do dnia dzisiejszego. Krajobrazy i oywione kwiaty przedstawione w jej malarstwie przyniosy jej uznanie juz w latach osiemdziesitych. W Grecji prezentowaa swoje prace na dziesitkach wystaw organizowanych przez greckie zrzeszenia artystw takie jak PELT, APELIA, PARNASSOS i przez greckie kluby UNESCO. Jej prace znajduj si w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych.

Dugi pobyt w kraju bdcym kolebk naszej europejskiej cywilizacji mia olbrzymi wpyw na malarstwo pejzaowe Boeny Olak. Czerpaa natchnienie z zabytkw staroytnej kultury i sztuki tkwice w nieprzebranych zasobach archeologicznych. W Atenach studiowaa tez archeologie staroytn w zakresie kultury minojskiej i mykeskiej w Amerykaskiej Szkole Studiw Klasycznych (ASCS).

Przedstawiajc zabytki archeologiczne na ptnie pokazuje jak zmienia si ycie od czasw minojskich z okresu kultury kreteskiej do dnia dzisiejszego. Oczywistym jest, e lady po tej kulturze, jak i te nieco modsze, z czasw kultury mykeskiej na Peloponezie, s dzisiaj widoczne poprzez pryzmat ich wpywu na zabytki z czasw antycznych, jak i na wyobrani dziewitnastowiecznych archeologw. Oni bowiem czsto przy ich zabezpieczaniu posugiwali si swoimi wyobraeniami. Odnosi si to szczeglnie do paacu w Knossos na Krecie. Paac krla Minosa widzimy dzisiaj tak jak zosta odkryty i czciowo zrekonstruowany przez angielskiego archeologa G. Evansa na przeomie XIX i XX wieku. Tak tez jest pokazany na obrazie bdcym wyobraeniem jednej z bram do paacu.

To co nas dzisiaj zachwyca najbardziej w Grecji to zabytki, ktre pozostay z tysicletniego okresu wzlotw i upadkw Bizancjum. Najlepiej zachowane zabytki z tej epoki w wiecie to monastery. Wielu z nich historia oszczdzia zamiany na meczety w okresie pisetletniego panowania Imperium Ottomaskiego. Wiele z nich suy cigle pierwotnemu przeznaczeniu. Udostpniane turystom pobudzaj wyobrani zwiedzajcych i przybliaj nam wiat sprzed tysica lat.
Monastery pokazywane na obrazach malarki byy budowane przed kilkunastoma wiekami czsto na gruzach zabytkw antycznych. Regua jest, ze s to najpikniejsze widokowo miejsca w okolicy. Staroytni budowniczowie te cenili pikno krajobrazw, potrafili wybra najbardziej yciodajne miejsca, posiadajce magiczn moc. W tysicletnich monasterach przy uwanym ogldaniu mona dostrzec i odnale staroytne kolumny, czasami nawet cae fragmenty cian zbudowane z materiaw odzyskanych z wczeniejszych budowli. W takim miejscu zbudowano monaster na Pendeli pod Atenami. Jeszcze starsze fragmenty s widoczne w monasterze w Orchomenos, ktry zbudowano na ruinach antycznej wityni Apollona w bezporednim ssiedztwie "tolosu" o konstrukcji podobnej do mykeskiego "Grobu Agamemnona", tak znanego nam z wiersza J. Sowackiego. Zwiedzajc te miejsca czuje si wspaniae tchnienie staroytnoci, nasza wyobrania cofa si do czasw najdawniejszych i pozwala nam poczu ducha tego okresu.

Na obrazach pokazujcych zabytki archeologiczne artystka przedstawia wiat staroytny i pokazuje, e historia nie ma swego kresu. Moe widzimy tylko kamienie, ale przepenione s energi bijca z przeszoci. Chc przekaza nam mio i nienawi, energi, uczucia i pragnienia okoo stu pokole, ktre ju przeminy. Nie da si przej obok nich obojtnie, same miejsca zmuszaj nasz umys do odbioru przekazw z czasw minionych. Aby je odnale i odczu dobrze jest zwiedza te miejsca poza okresem turystycznej gorczki. Upa i tempo turystycznego zwiedzania w grupowych wycieczkach z tumem kolejnych grup za plecami nie sprzyja refleksji tak niezbdnej dla odkrycia w sobie pasji do pobudzania wyobrani i sentymentw do przeszoci.

Boena Olak

Informacje i zapisy: tel. (22) 831 15 37
e-mail: informacja@pma.pl