| Strona Główna |


PAŃSTWOWE MUZEUM ARCHEOLOGICZNE
w dniach od 24 maja do 25 czerwca 2006
r.
zaprasza na wystawę
Korzenie Kalisza

Wystawa ukazuje przekształcanie się w miasto wczesnośredniowiecznego grodu oraz kilku osad z nim związanych. Obserwować możemy formowanie się jednego z najważniejszych ośrodków Polski wczesnopiastowskiej, z dobrze wyróżnialną fazą plemienną, chrystianizacją, powstawaniem nowych struktur władzy świeckiej i kościelnej, zalążkami miasta poza grodem, aż po miasto lokacyjne. Wszystko to jest udokumentowane poprzez zabytki archeologiczne, w tym część o znacznej wartości naukowej i artystycznej.


 

Kalisz jest miejscem przyciągającym uwagę ze względu na krajobraz, starożytną, niemal legendarną metrykę, związaną ze wzmianką Ptolemeusza oraz liczne zabytki przeszłości, wśród których przedmioty wydobyte z ziemi odgrywają dużą rolę. Miasto nad Prosną odznacza się ciepłą atmosferą, którą kształtuje zarówno klimat naturalny, jak i kulturalny.


Wystawa prezentowana w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie przygotowana została przy współpracy archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, a także Urzędu Miasta Kalisza.


 
     

Wieloletnie badania wykopaliskowe Instytutu Archeologii i Etnologii PAN na terenie grodziska w dzisiejszej dzielnicy Zawodzie dostarczyły bardzo wielu cennych znalezisk, zwłaszcza w zakresie reliktów architektury romańskiej.
Jednak nie tylko pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu stanowią skarbnicę zabytków przeszłości. Już w XXI wieku archeolodzy odkryli znaczną liczbę wysokiej klasy przedmiotów na terenie osady rzemieślniczo-targowej nieopodal grodu (Stare Miasto). Między innymi znaleziona tam złota ozdoba w kształcie główki byka, skarb srebrnych denarów z nowo zidentyfikowanej mennicy księcia Zbigniewa (z początków XII w.) oraz kilkadziesiąt paciorków z ametystu, karneolu, kryształu górskiego i kolorowego szkła wzbogaciły obecnie prezentowaną wystawę.


 

Część opisowa wystawy składa się z kilkunastu barwnych plansz związanych z poszczególnymi zagadnieniami, wokół których pogrupowano także eksponaty ( ok. 300). Takie tematy to między innymi: "Kalisia Ptolemeusza", "Odkrywanie Kalisza wczesnośredniowiecznego", "Umocnienia grodu", "Cmentarzyska", "Najstarszy kościół Kalisza", "Kolegiata pod wezwaniem Św. Pawła", "Rzemieślnicy i kupcy", "Monety i skarby wczesnośredniowiecznego Kalisza", "Władcy i wielmoże" oraz "Miasto lokacyjne".
Wystawie towarzyszy folder, plakat, płyta multimedialna.
Młodzież z grup szkolnych będzie mogła bić okolicznościową monetę.
Dr Tadeusz Baranowski (IAE PAN)


Ceny:
 

Godziny otarcia wystawy:

bilet normalny - 8 zł,
bilet ulgowy - 4 zł
bicie monety okolicznosciowej - 1 zł

Wystawie towarzyszy folder, plakat, płyta muztimedialna

 

.9.00 - 16.00 - od poniedziałku do czwartku
11.00 - 18.00 - w piątki ,
10.00 - 16.00 - w niedziele (z wyjątkiem 18 czerwca)
w niedzielę wstęp wolny na wystawy stałe
w soboty muzeum nieczynne.


Koncepcja i scenariusz wystawy: Tadeusz Baranowski, Anna Grossman, Robert Żukowski, Leszek Ziąbka
Aranżacja wystawy: Lidia Kobylińska
Komisarz wystawy w PMA - Iwona Kowalczyk -Mizerakowska


| Strona Główna |